lipca 25, 2019

BCL - SABORINO. MASECZKI, KTÓRE MAJĄ ZASTĄPIĆ PORANNĄ PIELĘGNACJĘ


A gdybym Ci powiedziała, że budzę się rano, nakładam na twarz maseczkę, robię makijaż.. ewentualnie jeszcze coś zjem, umyję zęby, ubiorę się i wychodzę z domu? Czy to byłoby dziwne? Maseczka, która zastąpi mi całkowicie poranny rytuał mycia, tonizowania i nawilżania twarzy.. i to wszystko w zaledwie 60 sekund! Tak.. lepiej sobie usiądź 😂


Na taki nietypowy pomysł wparła japońska marka BCL, która tworzy produkty Saborino. Wielkie opakowanie maseczek na które się skusiłam zawiera 28 sztuki płacht. Wszystkie są w opakowaniu przypominającym nawilżające chusteczki dla bobasów. Do tego mają fajne zamknięcie, które jest na tyle szczelne, że nawet przez pół roku od pierwszego otwarcia (!) maseczki wciąż są całkiem nieźle nasączone.

Widok jabłek i miodu na opakowaniu jedynie w niewielkim stopniu nawiązuje do zapachu jaki znajdziemy w środku. To raczej typowy zapach kosmetyków z kwasami owocowymi ale gdzieś w tle przewija się zapach soczku jabłkowego z nutą miodu. Zapach nie jest uciążliwy, a ze skóry dość szybko znika.


Początkowo niespecjalnie dostosowałam się do zaleceń producenta co do stosowania maseczek (według rysunków na opakowaniu). Siedzi we mnie takie małe skąpiradło, które nie pojmuje jak można nałożyć maseczkę jedynie na 60 sekund. Przecież niekiedy samo nakładanie i dopasowywanie maseczki zajmuje mi więcej czasu. Czyli, że niby mam trzymać maskę krócej niż ją nakładam? No way! I tak zazwyczaj było. Chociaż maseczka teoretycznie jest do stosowania rano, to używana była wieczorami i to minimum na 10 - 15 minut.

Maska ma dość gruby i dobrze nasączony płat. Musiałam ją jednak delikatnie przycinać w obrębie nosa aby lepiej przylegała do policzków, pod okiem i na nosie.. ale taki zabieg wykonuję zazwyczaj przy większości maseczek w płachcie. Maseczka dawała lekkie uczucie chłodu, a im dłużej trzymałam ją na skórze to zdarzało się, że odczuwałam delikatne mrowienie.

Nigdy nie było żadnych komplikacji. Skóra dobrze znosi zawartą w masce esencję.


Po zdjęciu maski na skórze pozostaje lekko lepki film. Z tego też względu trudno było mi sobie wyobrazić aby zaraz po zdjęciu maski można było wykonać makijaż.. zwyczajnie niewykonalne! Skóra zdecydowanie potrzebuje kilku minut aby pozostałą esencję wchłonąć.. ale chociaż nie wyczuwam mokrej warstewki na skórze to wciąż pozostaje takie dziwne uczucie lepkości. Kilkukrotnie próbowałam maseczkę nakładać w ciągu dnia ale to dziwne uczucie, że coś na skórze siedzi wiecznie mi przeszkadzało. Nawet wieczorem oglądając film nie potrafiłam w pełni się skupić. To sprawiło, że po maseczkę zaczęłam sięgać.. w łóżku. Nakładałam maskę, włączałam odcinek serialu, a pod koniec ściągałam i.. spać. Taka wieczorna pielęgnacja okazała się w pełni wystarczająca dla mojej skóry. Mogłabym pokusić się o dodatkową warstwę kremu lub serum ale gdy już człowiek leży w łóżku to zwyczajnie nie chce mu się wstawać.


Na przełomie stycznia i lutego postanowiłam o wiele lepiej przyjrzeć się właściwościom maseczki i zaczęłam sięgać po nią systematycznie co drugi lub trzeci dzień. To właśnie wtedy maseczki Saborino najbardziej mnie.. rozczarowały. Systematyczne stosowanie na czas o wiele dłuższy niż zaleca producent sprawiło, że moja skóra została okrutnie zapchana. Maseczki odstawiłam i wyjątkowo długo walczyłam o przywrócenie względnie poprawnego stanu. To doświadczenie mnie zabolało.

Maseczki stosowane od czasu do czasu miały dobry wpływ na moją skórę. Ewidentnie wpływały na rozjaśnienie skóry, zmniejszenie przebarwień i ujednolicenie kolorytu.. ale stosowane często i znacznie dłużej niż zaleca producent dawały zupełnie odwrotny efekt. 

W końcu zaczęłam szukać informacji o maseczkach. Dotarłam nawet do strony producenta ale język japoński nie jest moją mocną stroną 😂 Niestety zupełnie nigdzie nie znalazłam żadnych informacji o tej wersji maseczek.. więc zajęłam się tłumaczeniem japońskiego. Oto efekt:

Od producenta:
Maseczki Saborino Morning Mask to 3 w 1: oczyszczają, pielęgnują skórę oraz stanowią nawilżającą bazę pod makijaż. Jeśli nałożysz maskę Saborino zaraz po przebudzeniu, to Twoja pielęgnacja skóry zostanie zakończona w 60 sekund i możesz natychmiast wykonać makijaż. Możesz mieć wrażenie, że 60 sekund to marnowanie produktu, jednak założenie maski na dłużej może obciążyć Twoją skórę. Dlatego postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i trzymaj się 60 sekund.


I wszystko jasne!
Te rysuneczki jednak po coś były! Fakt pojmowania z japońskiego jedynie liczb być może poniekąd mnie usprawiedliwia 😅 Wszystko się zgadza.. trzymałam maseczki dłużej niż zaleca producent.. o wieeeele za długo, a w efekcie moja skóra została przeciążona.

Wróciłam do maseczek po jakimś czasie, kiedy moja skóra doszła do siebie ale wciąż stosowałam maseczki wieczorem z uwagi na pozostającą na skórze lepkość. Różnica polegała jedynie na częstotliwości i długości ich trzymania na skórze. Momentalnie przestało mi przeszkadzać zdejmowanie maski po.. 3 minutach od aplikacji 😂 (stare nawyki)

Przy takim użytkowaniu masek efekty były dość fajne. Skóra stała się mocniejsza, przebarwienia rozjaśnione, mniej dokuczało mi wieczne przesuszenie (za mało wody piję.. to główna przyczyna), a skóra przestała nałogowo się zapychać.


Głównymi składnikami maski Apple Honey jest kwas jabłkowy, wyciąg z liści medaja, olej z liści rozmarynu, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, rozpuszczalny w wodzie kolagen, miód, kwas hialuronowy, olej jojoba, ekstrakt z jabłek, pochodne witaminy C i E.

Skład (INCI): Water, Glycerin, Propanediol, Diglycerin, PPG-14 Polyglyceryl-2 Ether, Ascorbyl Glucoside, Sphingomones Ferment Extract, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oi,  Honey, Sodium Hyaluronate, Betain, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Polyquaternium-61, Lavandula Angustifolia Oi, Pyrus Malus (Apple) Extrac, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Soluble Animal Collage,  polyglyceryl-10 eicosanedioate/tetradecanedioate, Styrene / Acrylates Copolymer, Butylene Glycol, Dipropylene Glyco, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Alcohol, Xanthan Gum, Citric Acid, Sodium Citrate, Menthol, Malic Acid, Tocopherol, Phenoxyethanol, Ethylparaben, Propylparaben, Methylparaben, Aroma.

  • Aqua (Water ) (Woda) - naturalny rozpuszczalnik
  • Glycerin (gliceryna) - silnie hydrofilowa i higroskopijna substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, pomaga substancjom aktywnym przedostać się w głąb skóry. Skuteczna zwłaszcza w kosmetykach z dużą ilością wody. Łagodzi podrażnienia, przyśpiesza regenerację uszkodzonej skóry, wygładza zmarszczki, zmiękcza naskórek, likwiduje zrogowacenia. Kosmetyki z dużą zawartością gliceryny są zwykle nieco lepkie na skórze. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Propanediol - naturalny konserwant i rozpuszczalnik dla kwasów i ekstraktów roślinnych. Zwiększa przenikanie składników aktywnych, stabilizuje receptury produktów oraz działa silnie nawilżająco
  • Diglycerin -  pochodna gliceryny, naturalny czynnik nawilżający, który zmniejsza parowanie wody z górnej warstwy skóry i pomaga utrzymać wodę w skórze, dzięki czemu pozostaje ona przyjemnie nawilżona. W porównaniu do gliceryny ma większą strukturę molekularną (rodzaj podwójnej gliceryny). Dzięki temu wnika w skórę wolniej, ale dłużej utrzymuje wilgoć i jest mniej kleisty
  • PPG-14 Polyglyceryl-2 Ether - prawdopodobnie rodzaj detergentu
  • Ascorbyl Glucoside (glukozyd askorbylu) - wytwarzany z witaminy C i naturalnej skrobi. Po nałożeniu na skórę dzięki specjalnemu enzymowi w naszej skórze, połączenie jest rozrywane i zostaje uwolniona witamina C. Dzięki powolnemu rozrywaniu połączenia, witamina C może wnikać głębiej i działać na komórki z melaniną, hamując wytwarzanie barwnika, zmniejszać występujące przebarwienia naprawiając uszkodzenia spowodowane słońcem oraz odbudowywać kolagen.Według badań, składnik działa w głębszych warstwach naskórka, a nawet w skórze właściwej
  • Sphingomonas Ferment Extract - substancja aktywna będąca wynikiem fermentacji z udziałem bakterii Sphingomonas. Surowiec wpływa na regenerację tkanki łącznej poprzez wzmożoną syntezę włókien elastyny i kolagenu. Parametry biomechaniczne skóry ulegają poprawie
  • Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract (ekstrakt z mięty pieprzowej) - stosuje się najczęściej w pastach i proszkach do czyszczenia zębów oraz w płynach do płukania jamy ustnej, ponieważ posiada właściwości wywołujące uczucie chłodu. Stosowana również w pielęgnacji włosów czy ust. Ze względu na orzeźwiającą woń, znajduje zastosowanie w produkcji perfum czy świec zapachowych. Wodny wyciąg z liści mięty pieprzowej jest bogaty we flawanony, które łagodzą podrażnienia
  • Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil (olejek z drzewa herbacianego) - działa silnie natybakteriobójczo, wirusobójczo i przeciwgrzybicznie. Jest antyseptykiem, odkaża i działa przeciwzapalnie, a także odświeżająco i chłodząco. Wykorzystywany w leczeniu oraz w produkcji kosmetyków do skóry trądzikowej, tłustej, przeciw potliwości, w żelach pod prysznic, produktach do stóp itd. Działa leczniczo na opryszczkę. jest naturalną substancją zapachową. Może być nakładany bezpośrednio na skórę ale należy wówczas stosować wysoką ochronę UV (Alergia: skala 2 na 5)
  • Honey (miód pszczeli) - wykazuje bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, leczy stany zapalne, stany ropne skory. ma właściwości złuszczające, wygładzające, zmiękczające i silnie odżywcze oraz nawilżające. Rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt, koi, zapobiega starzeniu skóry i poprawia elastyczność, jest silnym przeciwutleniaczem, likwiduje wągry i zaskórniki. Ma właściwości rozjaśniające włosy i przeciwłupieżowe. Wspomaga golenie wyprysków i regenerację szorstkiej skóry. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Sodium Hyaluronate (kwas hialuronowy) - zapobiega wysychaniu kosmetyku, nawilża skórę, wypełnia zmarszczki, odmładza, wzmacnia i poprawia elastyczność skóry. Działa regenerująco, przyśpiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie, likwiduje blizny i przebarwienia, wzmacnia barierę ochronną skóry Ma zdolność wychwytywania jonów metali ciężkich oraz innych toksyn z otoczenia i przekształcania ich w połączenia rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu skóra nabiera odporności na alergeny i oczyszcza się. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Betaine (betaina) - naturalny aminokwas (pochodna gliceryny) o właściwościach wiążących wodę w naskórku oraz chroniących błony komórkowe. Ma działanie łagodniejsze niż czysta woda. Badania wykazały, że już niewielki dodatek betainy do formulacji produktu kosmetycznego skutecznie redukuje drażniące działanie detergentów. Ponadto ma działanie antyseptyczne, łagodzące, przeciwzapalne, koi skore wrażliwą i podrażnioną
  • Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) - Tworzy na powierzchni skóry dobrze przywieralną, niezbyt tłustą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz). Wykazuje działanie łagodzące, uelastyczniające, wzmacniające cement międzykomórkowy, zmiękczające i lekko nawilżające. Rekomendowany w produktach dla kobiet w ciąży, zapobiega powstawaniu rozstępów. W dużych stężeniach może nasilić problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki (Komedogenność: skala 3 na 5)
  • Polyquaternium-61 - składnik kondycjonujący skórę
  • Lavandula Angustifolia Oil (olejek lawendowy) - stosowany w aromaterapii i przemyśle perfumeryjnym. ma kojący, relaksujący aromat. Działa rozkurczająco i antyseptycznie. Przyśpiesza regenerację naskórka, łagodzi i nadaje naturalny zapach który działa uspokajająco i nasennie (Alergia: skala 2 na 5)
  • Pyrus Malus (Apple) Extract (ekstrakt z jabłka) - reguluje transepidermalną utratę wody. Polecany do kosmetyków o działaniu nawilżającym na skórę i włosy. Ponadto działa antyoksydacyjnie, przeciwutleniająco. Stymuluje regenerację komórek dzięki kwasom AHA
  • Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil (olejek rozmarynowy) - działa antyseptycznie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Pobudza wzrost włosów i ujędrnia skórę. Może łagodzić objawy alergii. Jest silnym antyutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry, przyśpiesza proces regeneracji, likwiduje łupież, zmniejsza łojotok, a także oczyszcza. Nie należy nakładać na skórę bez rozcieńczenia
  • Soluble Animal Collagen (kolagen rozpuszczalny) - jest wypełniaczem stosowanym do ostrzykiwania w celu wygładzenia zmarszczek, ujędrnienia skóry lub powiększenia ust. Często wykorzystywany w produkcji kosmetyków. Działa głęboko nawilżająco, wiąże wilgoć z otoczenia, wypełnia zmarszczki, napina, ujędrnia i poprawia elastyczność skóry. Łagodzi podrażnienia, rumień, obrzęki i cienie pod oczami. Przyspiesza gojenie skóry. Wzmacnia odporność na promienie słoneczne, alergeny, zanieczyszczenia powodujące stany zapalne. Pomaga innym składnikom aktywnym wnikać w głąb skóry
  • Polyglyceryl-10 eicosanedioate/tetradecanedioate - emolient
  • Styrene / Acrylates Copolymer (kopolimer styrenowo-akrylowy) - substancja błonotwórcza stosowana głównie w produkcji lakierów do paznokci i kosmetyków do stylizacji włosów. Ma również zastosowanie w kosmetykach przeciwsłonecznych z filtrami i podkładach do makijażu nadaje właściwości wodoodporne, kryjące i poprawiające przyczepność do skóry. (Komedogenność: skala 2 na 5. Alergia: skala 2 na 5) 
  • Butylene Glycol (glikol butylenowy) - poprawia przenikanie składników aktywnych w gląb skóry. Jest także rozpuszczalnikiem substancji roślinnych i zapobiega wysychaniu kosmetyków. Nawilża i kondycjonuje skórę oraz włosy, zmiękcza i wygładza. Zmniejsza lepkość oraz wykazuje delikatne działanie konserwujące. Niezalecany w kosmetykach dla dzieci. Może zatykać pory, częste stosowanie i w dużych stężeniach nie jest wskazane dla skory tłustej, trądzikowej (Komedogenność: skala 2 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
  • Dipropylene Glycol (dwupropylenoglikol) - nośnik substancji zapachowych oraz rozpuszczalnik. Nawilża skórę, wpływa na konsystencję emulsji. Może być humektantem, jednak częściej stosowany jest jako rozpuszczalnik
  • PEG-40 Hydrogenated Castor Oil (polioksyetylenowany 60 molami tlenku etylenu uwodniony olej rycynowy) - substancja oczyszczająca, odtłuszczająca. Pomaga wprowadzić do roztworu wodnego składniki trudno rozpuszczalne. Jako emulgator wspomaga powstawanie emulsji. Poprawia właściwości aplikacji, zwilża. Może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie należy stosować na uszkodzoną skórę. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
  • Alcohol (alkohol) - konserwuje, zapobiega psuciu kosmetyków, rozpuszcza substancje nierozpuszczalne w wodzie. Pomaga składnikom aktywnym przenikać w głębsze warstwy skóry. Ma działanie dezynfekujące, przeciwzapalne. Substancja silnie drażniąca, Nie zalecana dla skóry dziecięcej, wrażliwej, atopowej, suchej czy naczynkowej. Może wysuszać i uszkadzać naskórek (Alergia: skala 4 na 5)
  • Xanthan Gum (guma ksantanowa, E415) - substancja pochodzenia naturalnego. Lekki zagęstnik substancji, podnosi lepkość i stabilizuje produkt. Często wykorzystywany do produkcji kosmetyków o przejrzystej formule, żelowych, lekkich. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Citric Acid (Kwas cytrynowy) - regulator pH. Wykazuje działanie złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę
  • Sodium Citrate (cytrynian sodu) - naturalny konserwant przy okazji niweluje niepożądane zapachy w kosmetyku
  • Menthol (mentol) -posiada właściwości znieczulające, antyseptyczne, odkażające, odświeżające i chłodzące. Mentolu nie należy stosować na okolice oczu. (Alergia: skala 3 na 5)
  • Malic Acid (kwas jabłkowy) - jeden z najpopularniejszych naturalnie występujących kwasów AHA. Widocznie rozjaśnia i wygładza cerę, hamuje nadmiar rogowacenia naskórka, wyraźnie zmiękcza i nawilża suchą skórę, przeciwdziała tworzeniu się zaskórników, koi i łagodzi zapalenie mieszków stosowanych, regeneruje i rozjaśnia plamy pigmentacyjne 
  • Tocopherol (tokoferol, witamina E) - ma właściwości konserwujące, przedłuża świeżość kosmetyków,zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu. Ma silne działanie antyoksydacyjnie, ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyśpiesza regenerację skóry. Może pochodzić z genetycznie modyfikowanych upraw GMO. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Phenoxyethanol (fenoksyetanol) - stosowany jako konserwant lub wspomagacz innych konserwantów, a także rozpuszczalnik konserwantów. Całkowicie zakazany w przemyśle kosmetycznym na terenie Japonii. Niezalecany w produktach dla dzieci i kobiet w ciąży. Może działać drażniąco na skórę, wchłania się przez skórę do krwiobiegu. (Alergia skala: 2 na 5)
  • Ethylparaben (etyloparaben) - substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteriami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu. Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu.  (Alergia: skala 3 na 5)
  • Propylparaben (propyloparaben) - konserwuje, zapobiega gnieżdżeniu i namnażaniu drobnoustrojów, z gronkowcem złocistym włącznie oraz innymi groźnymi bakteriami. Sklasyfikowany jako potencjalny alergen
  • Methylparaben (metyloparaben) - konserwuje, zapobiega gnieżdżeniu i namnażaniu drobnoustrojów, z gronkowcem złocistym włącznie oraz innymi groźnymi bakteriami. Sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży (Alergia: skala 3 na 5)
  • Aroma (aromat) - określenie substancji zapachowej lub smakowej, najczęściej będącą substancją spożywczą. Maskuje niepożądane zapachy. Niektóre kompozycje zapachowe mogą być bardzo silenie drażniące, uczulające i toksyczne, w zależności od użytych komponentów, z jakich powstały. (Alergia: skala 5 na 5) 

Taaa.. z japońskich znaczków udało mi się przetłumaczyć skład na angielski, a potem na polski 😎 mów mi od dzisiaj Mistrzu.


Pomimo kilku przykrości spowodowanych.. nieznajomością japońskiego i swoimi przyzwyczajeniami oceniam maski Saborino dość dobrze. Z całą pewnością należy się dostosować do zaleceń producenta. Wówczas efekty potrafią zaskoczyć. Opcja masek w postaci zbiorczego opakowania bardzo mi się podoba.. tym bardziej, że wypada to korzystniej niż w przypadku większości maseczek na rynku.

Swoje opakowanie kupiłam jakiś czas temu w sklepie Berdever i wciąż są tam dostępne.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Kosmetyczny Fronesis , Blogger