Naturalne pomadki zazwyczaj kojarzą się ze sałbym pigmentem i funkcją pielęgnacyjną. Mentalnie bliżej im do pomadek ochronnych niż do tych prawdziwie nasyconych pigmentem. Przez jakiś czas z naturalnymi pomadkami nie było mi po drodze. W końcu jak malować usta to efektem! A wszelkiego typu błyszczyki zostawić sobie mogę na okres niezobowiązujących spotkań. W efekcie moja "kolekcja" pomadek kurzyła się. Pomadki z serii długotrwałych nadawały się tylko na raz, a później byłam zmuszona do leczenia przesuszonych ust. Z kolie pomadki mocno napigmentowane ale z wątpliwą trwałością potrafiły się "zjadać", odbijać na zębach lub przemieszczać poza kontur ust.
Chociaż to wszystko nie brzmi zbyt optymistycznie ani estetycznie to mimo wszystko nie to było przyczyną mojej rezygnacji z posiadania "chemicznych" pomadek. Podobno statystyczna kobieta w ciągu życia pochłania minimum ponad 9 sztuk pomadek. Inne statystyki mówią o prawie 4 kg! Chociaż to wydaje się zdecydowanie mocno naciągane 😂 Jednak ile by tego nie było.. brzmi kiepsko.
Moją pierwszą naturalną pomadkę dostała w prezencie od Gosi Krytyk Kosmetyczny. Była nią pomadka Lily Lolo w odcieniu Nude Allure. Nigdy dotąd nie kusiła mnie brzoskwiniowa kolorystyka w pomadkach. Zawsze wybierałam te o pudrowo różowym zabarwieniu. Okazało się, że myliłam się bardzo. Odcień Nude Allure to piękny dzienny kolor o neutralnym, lekko brzoskwiniowym-beżowym zabarwieniu. Idealnie zgrywa się z moją lekko ciepłą karnacją skóry i ślicznie podkreśla chłodny kolor oczu. To kolor w którym czuję się fantastycznie o każdej porze roku i przy każdej okoliczności.
Formuła pomadki jest niezwykle kremowa i delikatna. Nadaje ustom gładkości i miękkości, a przy tym jest świetnie napigmentowana. Wykończenie to piękny połysk w wersji kremowej, bez drobinek czy perłowych tonów. Usta od razu wyglądają na bardziej zadbane i pełniejsze.
To co jest dla mnie istotne przy pomadkach to komfort noszenia. Z pomadką Lily Lolo mam wrażenie, że na usta nałożyłam pielęgnację! To jak gęsty, odżywczy balsam do ust. Ogromnym plusem jest to, że nigdy nie czuję dyskomfortu.. ani fizycznego, ani psychicznego. Pomadkę jestem w stanie zaaplikować bez zaglądania w lustro! To po części kwestia koloru. Podejrzewam, że przy mocniejszym i bardziej wyraźnym odcieniu nie byłabym już taka odważna 😅 Zapewne dlatego to mój ulubiony kolor.
Pomadkę mogę nosić codziennie, bez szkody dla delikatnej skóry ust. To oczywiście zasługa naturalnym składnikom takim jak: olej rycynowy, który jest bazą pomadki, a także olej jojoba, wosk kandelila, lanolina, witamina E czy wyciąg z rozmarynu. Z resztą sama zobacz co jest w składzie!
Skład (INCI): Ricinus Communis
Seed Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Candelilla Cera, Lanolin,
Isoamyl Laurate, Caprylic/Capric Triglyceride, Cera Alba, Copernicia
Cerifera Cera, Silica, Tocopherol, Maltodextrin, Helianthus Annuus Seed
Oil Ascorbyl Palmitate, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, [+/- CI
77891 (Titanium Dioxide), CI 77007 (ultramarines), CI 77492 (Iron
Oxide), CI 77491 (Iron Oxide), CI 75470 (Carmine), CI 77499 (Iron
Oxide)].
- Ricinus Communis Seed Oil (olej rycynowy) - wytłacza się z nasion rącznika pospolitego (Roconus communis). Działa przeciwzapalnie antygrzybiczo, antywirusowo i przeciwbakteryjnie. Pomocny w leczeniu zaburzeń wydzielania sebum. Nawilża skórę i wspomaga jej funkcje ochronne. Zmiękcza zarówno skórę jak i włosy, rzęsy i brwi poprawiając ich kondycję. Stosowany głównie w celu wzmocnienia oraz odżywienia rzęs i brwi, pobudza cebulki do wzrostu, sprawia, że włosy stają się grubsze i szybciej rosną. Może przyciemniać włosy. Jako samodzielny składnik może wysuszać dlatego najlepiej stosować go w mieszance olei
- Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) - Tworzy na powierzchni skóry dobrze przywieralną, niezbyt tłustą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz). Wykazuje działanie łagodzące, uelastyczniające, wzmacniające cement międzykomórkowy, zmiękczające i lekko nawilżające. Rekomendowany w produktach dla kobiet w ciąży, zapobiega powstawaniu rozstępów. W dużych stężeniach może nasilić problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki (Komedogenność: skala 3 na 5)
- Candelilla Cera (wosk kandelila) - jeden z najbardziej błyszczących wosków. Stosowany w pomadkach, błyszczykach, tuszach do rzęs i kredkach. Dobrze natłuszcza, pielęgnuje skórę, odżywia i regeneruje. (Komedogenność: skala 2 na 5)
- Lanolin (lanolina) - emolient tłusty. Ma bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne: wygładza, zmiękcza, odżywia, uelastycznia, dobrze przenika w głąb skóry, reguluje gospodarkę wodną. Naturalny emulgator. Jest w stanie wchłonąć dwukrotną ilość wody w stosunku do swojej wagi tworząc stabilną emulsję. (Komedogenność: skala 2 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
- Isoamyl Laurate (laurynian izoamylu) - emolient suchy, zmniejsza lepkość kosmetyku. Nabłyszcza, zmiękcza i wygładza skórę. Stosowany w certyfikowanych kosmetykach naturalnych jako zamiennik silikonu. Poprawia rozprowadzanie kosmetyków (Komedogenność: skala 1 na 5)
- Caprylic/Capric Triglyceride (trigliceryd kaprylowo-kaprynowy) - emolient tłusty. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody z powierzchni, przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Poprawia konsystencję preparatu, powoduje wzrost lepkości kosmetyków. Jest to substancja tłuszczowa, która ułatwia poślizg przy aplikacji. Naturalna roślinna substancja zmiękczająca i ułatwiająca rozpuszczanie. Stosowany na skórę w stanie czynnym, może być komedogenny. (Komedogenność: skala 2 na 5)
- Cera Alba (wosk pszczeli bielony) - bogaty w biologiczne czynne substancje, których idealna kompozycja pozwala na skuteczną pielęgnację nawet najwrażliwszych typów skóry. Zawiera proteiny, lipidy, węglowodany, witaminy, sole mineralne, mikroelementy. Wykazuje działanie nawilżające, natłuszczające, regenerujące i ochronne. (Komedogenność: skala 2 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
- Copernicia Cerifera Cera (Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax) (Wosk karnauba) - naturalny wosk roślinny. Substancja natłuszczająca, wytwarza na powierzchni warstwę umożliwiającą zatrzymanie nawilżenia, poprzez blokowanie kanałów. Stosowana w stanie czystym na skórę, może być komedogenna
- Silica (krzem, dwutlenek krzemu) - znajduje zastosowanie w kosmetykach przeciwłojotokowych, przeciwtrądzikowych, do cery mieszanej i tłustej, w kosmetykach do makijażu, pudrach. Ma zdolność rozpraszania światła. Wzmacnia włosy i paznokcie. Pochłania wilgoć, pot i sebum ze skóry, matuje. W dużych stężeniach może pogarszać stan skóry suchej. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
- Tocopherol (tokoferol, witamina E) - ma właściwości konserwujące, przedłuża świeżość kosmetyków,zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu. Ma silne działanie antyoksydacyjnie, ujędrnia, działa odżywczo i przeciwstarzeniowo na skórę, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyśpiesza regenerację skóry. Może pochodzić z genetycznie modyfikowanych upraw GMO. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
- Maltodextrin (maltodekstryna) - poprawia i utrzymuje konsystencję kosmetyków emulsyjnych, kremów, balsamów, mleczek itd. Zapobiega wytrąceniu i osadzeniu pigmentów i innych substancji nierozpuszczalnych, perełek, mikroperełek. Ma właściwości odżywiające skórę i włosy, jest filmotwórczy i wygładzający. Ma także właściwości pochłaniające wilgoć, sebum, pot (Komedogenność: skala 1 na 5)
- Helianthus Annuus Seed Oil (olej z nasion słonecznika) - pełni funkcję odżywczą, natłuszczającą, często stosowany w produktach ochronnych, z filtrami przeciwsłonecznymi. Działa przeciwzapalnie, łagodząco i przeciwrodnikowo. Dobrze się wchłania. Stosowany zbyt często i w dużych dawkach może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki (Komedogenność: skala 2 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
- Ascorbyl Palmitate (palmitynian askorbylu) - pochodna witaminy C. Wpływa na jędrność i elastyczność skory, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, rozjaśnia skórę i wpłwa na spłycenie zmarszczek. Spowalnia procesy starzenia się skóry. Obecność kwasu askorbinowego powoduje regenerację witaminy E.Wykazuje umiarkowane działanie złuszczające i wyrównuje koloryt skory oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Zalecany poziom aplikacji w kremach do 8%, w serum olejowym do 2%.
- Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract (wyciąg z rozmarynu) - wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Pobudza wzrost włosów i ujędrnia skórę. Pobudza krążenie, łagodzi objawy alergii, obrzęki oraz wzmacnia skórę przed promieniowaniem UV. Jest silnym antyutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry, przyśpiesza proces regeneracji, gojenie, likwiduje łupież, zmniejsza łojotok, a także oczyszcza i daje uczucie świeżości. Polecany przy cerach tłustych
- CI 77891 (dwutlenek tytanu) - stosowany w kosmetykach,
które wymagają nadania białej barwy, czy rozjaśnienia, biały pigment.
Jest również fizycznym filtrem mineralnym o szerokim spektrum ochrony
UV. Zabezpiecza częściowo kosmetyki przed utlenianiem się składników
wrażliwych na światło. Może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi
oddechowe. Pomimo dopuszczenia w kosmetykach naturalnych, jako
naturalnej alternatywy dla filtrów chemicznych i barwników
syntetycznych, nie jest do końca przebadana, podejrzewana o potencjalną
rakotwórczość w zastosowaniu jako filtr przeciwsłoneczny (Alergia: skala
2 na 5)
- CI 77007 (ultramaryna) - pigment kosmetyczny (ciemny odcień cyjan, czyli koloru niebieskiego)
- CI 77492 (wodorotlenek żelaza) - pigment występujący w przyrodzie, żółty tlenek żelaza, żółto-brązowy, pigment. Substancja nierozpuszczalna w wodzie. barwnik, nadaje kolor, stosowany w różnego rodzaju kosmetykach
- CI 77491 (tlenek żelaza) - pigment występujący w przyrodzie, czerwień żelazowa, czerwonobrązowy pigment, minerał trudno rozpuszczalny. Nadaje kolor kosmetykom kolorowym. (Alergia: skala 1 na 5)
- CI 75470 (karmina) - pigment kosmetyczny (nasycona, głęboka czerwień)
- CI 77499 (czarny barwnik, magnetyt) - tlenek żelaza stosowany w kosmetykach mineralnych. Posiada właściwości regenerujących i nawilżających
Na chwilę obecną w moich makijażowych zbiorach posiadam wyłącznie pomadki z naturalnym składem. Zdecydowanie polecam te z Lily Lolo, chociaż ja nieustannie wracam tylko do tej jednej. Pozostała kolekcja to pomadki marki Courel Caramel, które oferują niego szerszą gamę wykończeń od błyszczące perłowe, przez kremowe po matowe.
Oczywiście nie są to pomadki, które wytrzymają kilka godzin bez jedzenia czy picia. Wymagają poprawek ale pięknie się rozprowadzają i z łatwością łączą. Do tego opakowania zupełnie inne od tych dostępnych w drogeriach.. i z łatwością przyciągają uwagę koleżanek.
Jeśli rozważasz zakup pomadki w neutralnym odcieniu, na co dzień polecam Nude Allure, która jest jedną z najpopularniejszych pomadek marki oraz opcjonalnie pomadkę marki Courel Caramel w odcieniu 254 Rose Naturel, która ma zbliżoną kolorystykę i wykończenie co Lily Lolo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz