września 08, 2018

ODŻYWCZY SZAMPON KOKOSOWY Z DESERT ESSENCE, FAJNA OPCJA NIE TYLKO DLA FANEK KOKOSA


Po mini zestawie szamponu i odżywki z serii kokosowej z Desert Essence, który trafił do mnie dzięki Anuli pokusiłam się na pełnowymiarowe opakowanie szamponu. Jednak często bywa tak, że kilka użyć potrafi zachwycić, a długofalowe użytkowanie zawieść. Dlatego z jednej strony cieszyłam się na to spotkanie, a z drugiej obawiałam, że pełnowymiarowe opakowanie obróci moje zauroczenie w niechęć i nienawiść..


Od producenta:
Szampon o przepięknym zapachu kokosa, głęboko odżywia i nawilża przesuszone włosy. Przywraca im naturalny blask i sprężystość, dzięki czemu wyglądają silnie i zdrowo. Jego formuła została opracowana na bazie naturalnych składników o działaniu odżywczym i regeneracyjnym. Substancje aktywne wnikają w głąb włosa regenerując go od cebulki, aż po same końce. Oleje zabezpieczają włosy przed uszkodzeniem, przywracają im blask i energię.


Sporej ilość szamponów z naturalnego działu można zarzucić wiele: a to fatalnie się pienią, ciężko rozprowadzają, są zbyt płynne, nie domywają, niewydajne, oblepiają, trudniej zmyć.. ale żaden z tych zarzutów nie dotyczy tego szamponu. To po kolei:

Zarzut: fatalnie się pieni
Obrona: W zasadzie w pewnym sensie to prawda.. ALE.. szampon tworzy bardzo nietypową pianę. Jest ona.. płaska (?) Nie ma tu wielkich baniek piany.. zwyczajnie jest "stonowana". Sęk w tym, że gdybym miała krótkie włosy to bym o tym nie wiedziała. Mycie włosów zawsze zaczynam od skóry głowy. To tak zawsze tworzę pianę i na skórze głowy skupiam się najbardziej. Pod palcami czuję pianę, która tworzy się z łatwością i z identyczną łatwością się rozprowadza. Jednak to jaka ona jest widzę w momencie gdy chcę ją przenieść na resztę włosów. Chociaż pod palcami czuję, że jest bogata, śliska i z łatwością się tworzy to wizualnie już to tak nie wygląda. Moja wyobraźnia płata mi figla ale to nie ma znaczenia, bo zarzut "fatalnie się pieni" ma się nijak do faktu. 
 
Zarzut: ciężko się rozprowadza
Obrona: Bzdura. Dzięki nietypowej konsystencja, szampon rozprowadza się zaskakująco dobrze. Zaaplikowany na włosy w jednym miejscu z łatwością daje się spienić i rozprowadzić po całej skórze głowy. 

Zarzut: zbyt płynny
Obrona: Konsystencją pod tym względem nie odbiega specjalnie od szamponów na bazie SLS. (dowód rzeczowy: ostatnie zdjęcie). Nie przelatuje pomiędzy palcami, nie trzeba szybko aplikować i spieniać.

Zarzut: nie domywają
Obrona: Zawsze myję skórę głowy dwa razy. Pierwsze mycie traktuję jako zruszenie całego brudu, a drugie jako całkowite pozbycie się resztek. W przypadku Desert Essence już przy pierwszym myciu czuję, że włosy i skóra głowy są czyste. Drugie mycie to raczej nawyk i w tym przypadku mam wrażenie, że mogłabym sobie darować.

Zarzut: niewydajny
Wystarczy niewiele szamponu aby dobrze umyć włosy i skórę głowy. Nawet przy mojej długości włosów (niemal do pasa) potrzebuję niewiele. Szampon o pojemności 237 ml przetrwał niemal dwa miesiące (od 07.07 do 31.08) myjąc dwie głowy!

Zarzut: oblepiają
Obrona: hmm.. z pewnością nie oblepia ale to nie tak, że włosy pozostawia bez niczego. Trochę mam wrażenie, że w jakiś sposób dociąża moje włosy ale nie na tyle abym mogła sobie pozwolić na odpuszczenie odżywki/maski.. przynajmniej nie ma końcach włosów. Nigdy nie miałam z jego powodu przyklapniętych włosów u nasady, a jest to jedyny szampon jaki w ostatnim czasie użytkowałam.. nie sięgałam po nic innego. Nawet mój mąż, który potrafi zapytać "masz jakiś inny szampon, bo po tym mam jakieś dziwne włosy" ani razu nie narzekał, chociaż ma cienkie i delikatne włosy. Cóż.. tę kwestię pozostawiam jako części otwartą. Być może na dłuższych i cienkich włosach przy ciągłym użytkowaniu mógłby wydać się zbyt ciężki ale na sobie tego stwierdzić nie mogę. Zatem? Zarzut bezpodstawny.. przynajmniej z mojego punktu widzenia!

Zarzut: trudniej zmyć
Zmywanie to pestka! Wyraźnie czuć pod palcami czystość włosów. Czasem mam wrażenie, że są trochę tępawe ale na szczęście po osuszeniu z nadmiaru wilgoci i po rozczesaniu (również brak problemu z plątaniem) nie mam już tego uczucia. Wręcz przeciwnie, włosy są śliskie.

Wyrok: NIEWINNY !


Skład (INCI): Water (Aqua), Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Arctium Lappa (Burdock) Root Extract, Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Extract, Foeniculum Vulgare (Fennel) Seed Extract, Sambucus Nigra (Black Elderberry) Flower Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Sodium Coco-Sulfate (Coconut Derived), Decyl Glucoside (Coconut andCorn Derived), Propanediol (Corn Derived), Coco-Glucoside (Coconut Derived), Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Dehydroacetic Acid, Glycerin, Hydrogebated Coco-Glycerides (Coconut Derived), Sodium Chloride, Potassium Sorbate, Lauryl Glucoside (Plant Derived), Citric Acid, Stearyl Citrate (Vegatable Derived), Benzy Alcohol, Benzyl Benzoate, Coumarin, Limonene, Fragrance (Parfume).

  • Aqua (Water ) (Woda) - naturalny rozpuszczalnik
  • Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract (wyciąg z rozmarynu) - wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Pobudza wzrost włosów i ujędrnia skórę. Pobudza krążenie, łagodzi objawy alergii, obrzęki oraz wzmacnia skórę przed promieniowaniem UV. Jest silnym antyutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry, przyśpiesza proces regeneracji, gojenie, likwiduje łupież, zmniejsza łojotok, a także oczyszcza i daje uczucie świeżości. Polecany przy cerach tłustych
  • Arctium Lappa (Burdock) Root Extract (ekstrakt z korzenia łopianu większego) - reguluje wydzielanie sebum, ma działanie przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Hamuje rozwój bakterii i wirusów. Kosmetyki na jego bazie mają działanie silnie dezynfekujące i ściągające. Jest również bardzo mocnym ziołem pod względem zwalczania grzybów i bakterii. Bardzo skutecznym zastosowaniem korzenia są płukanki, wcierki i oleje do skóry głowy - wykazują działanie zmniejszające swędzenie, łupież, wzmacniają cebulki włosów, zmniejszają wypadanie. Łopian ma działanie rozkurczowe, samo zioło nie powinno być stosowane przez kobiety w ciąży
  • Achillea Millefolium (Yarrow) Extract (wyciąg z krwawnika pospolitego) - wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne, przyśpiesza gojenie ran, stosuje się go w rożnych kosmetykach, także na błony śluzowe np. w pastach do zębów. (Alergia: skala 1 na 5)
  • Hamamelis Virginiana (witch hazel) Leaf Water (ekstrakt z liści oczaru wirginijskiego) - wpływa na krążenie krwi, wzmacnia i chroni ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwbakteryjnie, wykazuje działanie bakteriostatyczne i przeciwwirusowe, działa antyoksydacyjnie
  • Foeniculum Vulgare (Fennel) Seed Extract (wyciąg z kopru włoskiego) - łagodzi podrażnienia, delikatnie napina skórę i działa ujędrniająco. Wykazuje działanie przeciwzapalne, ujędrniające skórę i regenerujące. Wspiera leczenie obrzęków
  • Sambucus Nigra (Black Elderberry) Flower Extract (wyciąg z kwiatów czarnego bzu) - stymuluje produkcję kwasu hialuronowego i zwiększa nawilżenie i regenerację skory. Chroni kruche naczynek włosowate, zwiększając ich elastyczność. Jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, wykazuje właściwości łagodzące, przeciwzapalne, oczyszczające, a także napinające i przeciwbakteryjne
  • Aloe Barbadensis Leaf Extract (ekstrakt z liści aloesu) - wykazuje silne właściwości lecznicze. Leczy stany zapalne skóry, spojówek, poparzenia. Działa przeciwbólowo, kojącom gojąco, przeciwobrzękowo, oczyszczająco. ma działanie nawilżające. Reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga zmatowić skórę i zwęzić pory. Może być nakładany na skórę jak i włosy. W stanie czystym może odparowywać ze skóry powodując przesuszenie, dlatego warto łączyć go z emolientami. Nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na salicylany np. aspirynę (Alergia: skala 1 na 5)
  • Sodium Coco-Sulfate (sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego) - anionowa substancja powierzchniowo czynna. Ma dobre właściwości pianotwórcze. Średnio drażniący i wysuszający skórę. Stosowany głównie w szamponach i preparatach do kąpieli. Osoby z bardzo wrażliwą skórą powinny go unikać
  • Decyl Glucoside (glukozyd decylowy) - naturalny detergent uzyskany z surowców naturalnych. Łagodny dla oczu. Jest dobrze tolerowany przez skórę, dlatego pozwala na tworzenie łagodnych kosmetyków myjących
  • Propanediol - naturalny konserwant i rozpuszczalnik dla kwasów i ekstraktów roślinnych. Zwiększa przenikanie składników aktywnych, stabilizuje receptury produktów oraz działa silnie nawilżająco
  • Coco-Glucoside (glukozyd kokosowy) -  naturalna substancja myjąca. Jest stosowana w produktach organicznych, ponieważ jest wyjątkowo łagodna dla skóry. Wzmacnia pianę w produktach pieniących. Poprawia konsystencję. Umożliwia połączenie z wodą substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie. (Alergia: skala 1 na 5)
  • Butyrospermum Parkii (Shea) Butter (masło Shea) - zwane masłem życia, intensywnie odżywia i regeneruje skórę, pozostawiając na niej ochronny płaszcz lipidowy. Pomaga zachować wilgoć i zmniejszyć utratę wody, zapobiegając przesuszeniu i łuszczeniu się skóry, a tym samym poprawia jej elastyczność. Pomaga redukować zmarszczki wywołane m.in. przesuszeniem naskórka
  • Cocos Nucifera (Coconut) Oil (olej kokosowy) - tworzy na powierzchni skóry silnie natłuszczającą, nabłyszczającą, zmiękczającą i odżywczą powłokę, która chroni skórę i włosy. Przynosi ulgę ściągniętej i wysuszonej skórze. Nadaje połysk i zmiękcza włosy. Ma również właściwości przeciwpróchnicze i wybielające zęby. Silnie komedogenny, nie zalecany do skóry tłustej, trądzikowej, skłonnej do wyprysków i stanów zapalnych. (Komedogenność: skala 5 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) - Tworzy na powierzchni skóry dobrze przywieralną, niezbyt tłustą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz). Wykazuje działanie łagodzące, uelastyczniające, wzmacniające cement międzykomórkowy, zmiękczające i lekko nawilżające. Rekomendowany w produktach dla kobiet w ciąży, zapobiega powstawaniu rozstępów. W dużych stężeniach może nasilić problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki (Komedogenność: skala 3 na 5)
  • Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil (olej z nasion konopi siewnej) - polecany do skóry dojrzałej, tłustej z trądzikiem oraz przy zapaleniach skóry. Wykazuje wysokie działanie odżywcze, immunostymulujące, regeneracyjne i przeciwstarzeniowe. Wpływa korzystnie na strukturę i wygląd skory, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje za sprawą zawartego chlorofilu ładniejszy koloryt. dzięki lekkiej formule i przeciwalergicznemu działaniu stosowany jest w kosmetykach dla dzieci
  • Olea Europaea Fruit Oil (oliwa z oliwek) - posiada działanie odżywcze, nawilżające oraz regenerujące skórę. Opóźnia objawy starzenia oraz wygładza skórę. Witaminy w niej zawarte przenikają w głąb skóry. Witamina F zawarta w oliwie chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Wzmacnia naturalną odporność skóry. Łagodzi objawy trądziku, wspomaga leczenie ran, atopowego zapalenia skóry, łagodzi objawy łuszczycy i łupieżu. Zapobiega niedrożności mieszków włosowych
  • Dehydroacetic Acid (kwas dehydrooctowy) - łagodny konserwant. Zapobiega zepsuciu kosmetyku, chroni przed mikroorganizmami. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Glycerin (gliceryna) - silnie hydrofilowa i higroskopijna substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, pomaga substancjom aktywnym przedostać się w głąb skóry. Skuteczna zwłaszcza w kosmetykach z dużą ilością wody. Łagodzi podrażnienia, przyśpiesza regenerację uszkodzonej skóry, wygładza zmarszczki, zmiękcza naskórek, likwiduje zrogowacenia. Kosmetyki z dużą zawartością gliceryny są zwykle nieco lepkie na skórze. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
  • Hydrogebated Coco-Glycerides (uwodorniona mieszanina monoglicerydów oleju kokosowego) - emulgator, sprawia, że skóra jest delikatna i czyni ją jedwabiście miękką i gładką w dotyku
  • Sodium Chloride (chlorek sodu) - poleruje, ściera i redukuje nieprzyjemny zapach. Wpływa na konsystencję kosmetyków. Może wysuszać skórę i włosy lub działać drażniąco
  • Potassium Sorbate (sorbinian potasu) - łagodny konserwant, chroni kosmetyk przed pleśnią, hamuje rozwój drożdży i pleśni, wykazuje aktywność w produktach o pH 3-6, w pH >7 jego aktywność drastycznie maleje. Hamuje rozwój większości bakterii, oprócz bakterii kwasu mlekowego (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
  • Lauryl Glucoside (poliglukozyd laurylowy) - detergent, niejonowa substancja powierzchniowo czynna. bezpieczny dla środowiska, biodegradalny. Substancja łagodna dla skóry, łagodzi ewentualne drażniące działanie silniejszymi detergentami. Usuwa zanieczyszczania z powierzchni skóry i włosów
  • Citric Acid (Kwas cytrynowy) - regulator pH. Wykazuje działanie złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę
  • Stearyl Citrate (cytrynian stearylowy) - naturalny emolient i substancja wiążąca. Jest emolientem, który tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną zapobiegającą nadmiernemu parowaniu wody. Wypłukuje jony metali ciężkich z preparatu kosmetycznego. Poprzez kompresowanie jonów metali ciężkich sekwestrant stabilizuje kosmetyk poprzez stabilizację związków łatwo utleniających się, co przedłuża jego trwałość
  • Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy, fentylometanol) - pełni rolę rozpuszczalnika. Stosowany również jako składnik kompozycji zapachowej z uwagi na jaśminową woń. To również konserwant, a także pełni funkcję regulatora lepkości. Zalecana ilość w produkcie 0,2-0,8%. Jako substancja konserwująca, jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. (Alergia: skala 2 na 5)
  • Benzyl Benzoate (benzoesan benzylu) - Składnik kompozycji zapachowej. Może być rozpuszczalnikiem innych substancji zapachowych, działa również antybakteryjnie i chroni kosmetyk przed zepsuciem. Składnik sklasyfikowany jako potencjalnie groźny alergen (Alergia: skala 4 na 5)  Niebezpieczny dla kobiet w ciąży
  • Coumarin (kumaryna) - składnik kompozycji zapachowej (Alergia: skala 5 na 5)
  • Limonene (limonen) - substancja zapachowa lub składnik kompozycji zapachowej. Znajduje się na liście groźnych alergenów. Obecność tej substancji musi być uwzględniona w wykazie składników INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym lub 0,01% w produkcie spłukiwanym (Alergia: skala 5 na 5)
  • Parfum (Perfumy, Zapach) - ogólne określenie kompozycji zapachowej, która może być różnego pochodzenia. Maskuje niepożądane zapachy. Niektóre kompozycje zapachowe mogą być bardzo silenie drażniące, uczulające i toksyczne, w zależności od użytych komponentów, z jakich powstały


Szampon ma bardzo nietypową konsystencję. Ogółem jest ona raczej typowa dla szamponów ale nutką wyjątkowości jest tu lekka żelowość. Właśnie to sprawia, że pomimo faktu, że jest to szampon z fajnym składem gdzie substancje myjące zaczynają się dopiero na dziewiąty miejscu (!) to nie jest on tępy ani oblepiający. Ja jestem w szoku 😯 Dodatkowo część szamponów naturalnych w swoich składach może zawierać alkohol, co przy wyjątkowo kapryśnych skórach głowy nie zawsze jest dobre.. tu alkoholu nie ma. Z drugiej strony ilość ekstraków i olejów bez dodatku alkoholu może okazać się zbyt obciążająca. Serio.. o fajny szampon z naturalnym składem jest trudno.


Ale czy to faktycznie jest/był idealny szampon dla mnie? Ciut.. dosłownie "ciut ciut" nie do końca. Ostatnio przez moje włosy przewinęła się wersja z olejkiem z drzewa herbacianego z tej samej marki Desert Essence i to właśnie ten szampon stał się moją letnią perełką w pielęgnacji skóry głowy. Dawał genialne uczucie świeżości i ukojenia skóry głowy, a to w okresie letnim gdy włosy myję częściej (wiadomo dlaczego) jest niezwykle relaksujące i przyjemne. Wersja kokosowa to dla mnie opcja na okres jesienno-zimowy. Ciepły zapach kokosa przełamany.. "słodką gumą balonową" (dokładnie jak to opisała Agnieszka z bloga Ekodystrykt.. trafione w punkt!) oraz lekkie właściwości odżywcze wydają się idealnie trafiać w potrzeby moich preferencji zapachowych i włosowych wymagań na ten okres. Dlatego z przyjemnością do szamponu wrócę jeszcze w tym roku! Tym bardziej, że mąż jest zawiedziony, że już trafił do denka 😅 Międzyczasie zapraszam na posty dziewczyn o tym szamponie:



oraz u Co kręci Anulę: Desert Essence - Szampon z Tea Tree

Oba szampony Desert Essence kupiłam w sklepie Iwos. Wersja kokosowa jest dostępna.. ale z doświadczenia wiem, że czasem trzeba na nią zapolować 😅 lub sprowadzać z zagranicy.

Czuję miłość do Desert Essence! Dziękuję Anulka 💗


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Kosmetyczny Fronesis , Blogger