Markę Avalon Organics już zdążyłam polubić. Wszystko za sprawą genialnego żelu do mycia twarzy, który nie opuszcza mojej łazienki.. w związku z czym nie mogłam poprzestać na jednym produkcie i trafiły do mnie kolejne produkty marki, a wśród nich szampon z dość kontrowersyjnym jak dla mnie dodatkiem.. olejkiem z drzewa herbacianego.
Od producenta:
Szampon do podrażnionej skóry głowy z olejkiem z drzewa herbacianego. Szampon kuracja do wrażliwej skóry głowy - łagodzi podrażnienia i delikatnie oczyszcza. Beta-glukan, witamina E, owies, proteiny pszenicy i olejek z drzewa herbacianego oczyszczają skórę, przywracają równowagę i dobrze nawilżają. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Leczy schorzenia skóry głowy. Szampon zawiera 70% składników organicznych, nie jest testowany na zwierzętach, nie zawiera parabenów, drażniących konserwantów, olei mineralnych, propylenu glikolowego, sztucznych barwników.
Kontrowersje to tak naprawdę wyłącznie w kwestii zapachowej. Ten aromat od zawsze źle mi się kojarzył i nigdy go nie lubiłam. Na szczęście pierwsze ścieżki moich traumatycznych doświadczeń ukoił szampon z Desert Essence, który również zawierał w sobie olejek z drzewa herbacianego. Jednak o ile w Desert Essence zapach poza olejkiem z drzewa herbacianego był mieszanką mięty pieprzowej, juki i eukaliptusa, to w Avalon Organics jest on bardziej surowy. Surowy ale wcale nie zły. Być może zmieniania mi się zmysł powonienia, bo od jakiegoś czasu coraz bardziej toleruję ziołowe zapachy. Zdecydowanie wolę w kosmetykach naturalne aromaty niż chemiczne, który często potrafią być nachalne, przesłodzone lub duszące. W związku z czym olejek z drzewa herbacianego jaki znalazłam w szamponie Avalon Organics przypadł mi do gustu. Wyraźny, jednoznaczny ale wcale nie przytykający nozdrza, nie dominował łazienki podczas mycia włosów, ani nie był wyczuwalny na włosach. Za to pięknie podbijał uczucie świeżości, co przy wysokich letnich temperaturach bardzo lubię.
Szampon ma rzadką konsystencję. Nie na tyle aby miała się przelewać
przez palce jak woda, ale jest jakby trochę żelowa. Nie sprawia jednak
specjalnie problemów poza tym, że mimowolnie więcej się jej aplikuje co
przekłada się na wydajność szamponu.
Piana tworzy się dość łatwo jak na naturalne szampony, jednak jest ona specyficzna. Bardziej treściwa, gęsta ale nie tak obfita jak przy typowo drogeryjnych szamponach. Szampon bez problemu rozprowadza się po skórze głowy i włosach. Czasem muszę jednak dodać jego niewielką ilość aby rozprowadzić tam gdzie nie dotarł.. i to raczej dobra metoda. Lepiej dokładać niż wylać za dużo.
Szampon z łatwością się spłukuje. Często przy naturalnych szamponach podczas mycia "podlewam" włosy wodą aby jeszcze lepiej spienić i rozprowadzić pianę.. w tym przypadku to niemożliwe. Tam gdzie dodatkowo poleję wodę tam szampon znika całkowicie. Nawet niewielka ilość wody wystarczy aby szampon "uciekł".
Podczas spłukiwania czuć wyraźnie jego oczyszczającą moc. Włosy
momentami potrafią niemal trzeszczeć. Obawiałam się, że przy regularnym
użytkowaniu będę miała na głowie siano ale na szczęście odżywki bardzo
dobrze sobie radzą. Podczas jego użytkowania ani razu nie przyszło mi do głowy aby po takim oczyszczeniu pominąć odżywkę. Jednak po pewnej masce (recenzja już za chwilę) miałam tak oblepione włosy, że następnego dnia rano w ruch poszedł szampon.. w wersji solo. Nic strasznego się nie działo. Włosy rozczesałam bez większych zgrzytów, po wysuszeniu były miękkie, gładkie, nie elektryzowały się.. bardzo miłe zaskoczenie.
Z uwagi na fajne
składniki szamponu, często pozostawiałam go na skórze głowy
na kilka minut przed spłukaniem. Pięknie koi skórę głowy i ją
tonizuje. W efekcie mam wrażenie, że przez dłuższy czas skóra głowy
pozostawała świeża.
Skład (INCI): Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aqua (Water), Coco-Glucoside, Lauryl Glucoside, Sodium Coco-Sulfate, Sorbitol, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Mentha Arvensis Leaf Oil, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Avena Sativa (Oat) Bran, Calendula Officinalis Flower Ectract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Chenopodium Quinoa Seed, Tocopheryl Acetate, Beta-Glucan, Babassu Oil Polyglyceryl-4 Ester, Bisabolol, Citric Acid, Decyl Glucoside, Inulin, Sodium Sulfate, Alcohol, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene.
- Aloe Barbadensis Leaf Juice (sok z liści aloesu) - wykazuje silne właściwości lecznicze. Leczy stany zapalne skóry, spojówek, poparzenia. Działa przeciwbólowo, kojącom gojąco, przeciwobrzękowo, oczyszczająco. ma działanie nawilżające. Reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga zmatowić skórę i zwęzić pory. Może być nakładany na skórę jak i włosy. W stanie czystym może odparowywać ze skóry powodując przesuszenie, dlatego warto łączyć go z emolientami. Nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na salicylany np. aspirynę (Alergia: skala 1 na 5)
- Aqua (Water ) (Woda) - naturalny rozpuszczalnik
- Coco-Glucoside (glukozyd kokosowy) - naturalna substancja myjąca. Jest stosowana w produktach organicznych, ponieważ jest wyjątkowo łagodna dla skóry. Wzmacnia pianę w produktach pieniących. Poprawia konsystencję. Umożliwia połączenie z wodą substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie. (Alergia: skala 1 na 5)
- Lauryl Glucoside (poliglukozyd laurylowy) - detergent, niejonowa substancja powierzchniowo czynna. bezpieczny dla środowiska, biodegradalny. Substancja łagodna dla skóry, łagodzi ewentualne drażniące działanie silniejszymi detergentami. Usuwa zanieczyszczania z powierzchni skóry i włosów
- Sodium Coco-Sulfate (sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego) - anionowa substancja powierzchniowo czynna. Ma dobre właściwości pianotwórcze. Średnio drażniący i wysuszający skórę. Stosowany głównie w szamponach i preparatach do kąpieli. Osoby z bardzo wrażliwą skórą powinny go unikać
- Sorbitol (sorbitol) - posiada działanie nawilżające, wiążące wodę w naskórku, potrafi przenikać do warstwy rogowej naskórka. Zapobiega wysychaniu kosmetyków, daje poślizg. (Komedogenność: skala 1 na 5)
- Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil (olejek eteryczny pomarańczowy) - działa antyspetycznie, bakteriobójczo, odmładza skórę, nawilża,reguluje wydzielanie sebum, odżywia, eliminuje toksyny. Ma właściwości ściągające i aromaterapeutyczne
- Eucalyptus Globulus Leaf Oil (olejek z liści eukaliptusa) - działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Zastosowany na skórę działa chłodząco, antyseptycznie oraz niweluje wykwity skórne. Emulsja z 2% olejku eukaliptusowego zabija do 70% bakterii tlenowych. Nie należy stosować bezpośrednio na skórę w postaci nie rozcieńczonej
- Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil (olejek z drzewa herbacianego) - działa silnie natybakteriobójczo, wirusobójczo i przeciwgrzybicznie. Jest antyseptykiem, odkaża i działa przeciwzapalnie, a także odświeżająco i chłodząco. Wykorzystywany w leczeniu oraz w produkcji kosmetyków do skóry trądzikowej, tłustej, przeciw potliwości, w żelach pod prysznic, produktach do stóp itd. Działa leczniczo na opryszczkę. jest naturalną substancją zapachową. Może być nakładany bezpośrednio na skórę ale należy wówczas stosować wysoką ochronę UV (Alergia: skala 2 na 5)
- Mentha Arvensis Leaf Oil (olejek z liści mięty polnej) - posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, ściągające, a także lekko rozjaśniające skórę. Zastosowany na skórę daje uczucia chłodu i odświeżenia. Zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy, przedłuża świeżość, nautralizuje swędzenie skóry głowy i przeciwdziała łupieżowi. Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność. Nie stosować bez rozcieńczenia. (Alergia: skala 3 na 5)
- Mentha Piperita Oil (olejek z mięty pieprzowej) - posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, odświeżające, przeciwbólowe, regenerujące i pobudzające. Jest jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Działa chłodząco i ściągająco na skórę, rozjaśnia, zwęża pory, pomocny przy trądziku. Stymuluje krążenie krwi, dzięki czemu likwiduje obrzęki, a także pobudza cebulki włosów do wzrostu. Olejek nie powinny stosować osoby uczulone na mentol. Przed użyciem należy rozcieńczyć. Chronić przed dziećmi. Po użyciu chronić skórę przed słońcem (Alergia: Skala 2 na 5)
- Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil (olejek rozmarynowy) - działa antyseptycznie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Pobudza wzrost włosów i ujędrnia skórę. Może łagodzić objawy alergii. Jest silnym antyutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry, przyśpiesza proces regeneracji, likwiduje łupież, zmniejsza łojotok, a także oczyszcza. Nie należy nakładać na skórę bez rozcieńczenia.
- Avena Sativa (Oat) Bran (wyciąg z otrębów owsianych) - antyoksydant, spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzi podrażnienia
- Calendula Officinalis Flower Extract (wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego) - posiada właściwości gojące, łagodzące i antyseptyczne. Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi oparzenia, odmrożenia, wypryski, liszaj, stłuczenia, obrzęki po ukąszeniu owadów, przyśpiesza proces gojenia ran. Działa ściągająco, oczyszcza skórę, chroni przed podrażnieniami, przeciwdziała nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, pielęgnuje skórę szorstką, popękaną i zniszczoną. W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać trądzik, powodować wypryski i zaskórniki. (Komedogenność: skala 2 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
- Chamomilla Recutita Flower Extract (ekstrakt z rumianku pospolitego) - ma właściwości przeciwzapalne, przyśpieszające gojenie się ran, przeciwbakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Łagodzi zaczerwienienie, stany zapalne, podrażnienie, łuszczenie się w świąd skóry
- Chenopodium Quinoa Seed Oil (olej z nasion komosy ryżowej) - preparat natłuszczający skórę. Wytwarza na jej powierzchni warstwę umożliwiającą zatrzymanie nawilżenia. Po wchłonięciu do głębi skory zatrzymuje wodę poprzez blokowanie kanałów, którymi jest ona wydzielana na zewnątrz. Substancja idealnie zmiękcza naskórek
- Tocopheryl Acetate (octan tokoferylu, witamina E) - ma właściwości konserwujące, przedłuża świeżość kosmetyków,zapobiega utracie koloru i zmianie zapachu. Opóźnia poroces utleniania substancji. Na skórę działa przeciwzmarszczkowo, silnie antyoksydacyjnie, odżywczo, wzmacniająco i ochronnie.Sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Może pochodzić z genetycznie modyfikowanych upraw GMO. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
- Beta-Glucan (betaglukan) - składnik immunostymulujący, podnosi odporność skóry na alergeny, zanieczyszczenia, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz czynniki klimatyczne, np. promieniowanie UV. Łagodzi podrażnienia i świąd skóry, działa nawilżająco i regenerująco. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, ma zdolność do głębszego wnikania przez naskórek, zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry, wygładza zmarszczki i poprawia sprężystość. Wzmacnia włosy i minimalizuje ich wypadanie
- Babassu Oil Polyglyceryl-4 Ester - są naturalnie odtłuszczającym środkiem powierzchniowo czynnym otrzymanym przez transestryfikację oleju roślinnego i poligliceroli. Stosowane w szamponach i innych formułach czyszczących, aby zrównoważyć działanie innych środków powierzchniowo czynnych. Jest bezpieczny w użyciu
- Bisabolol (bisabolol) - składnik działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, przyśpiesza proces gojenia i koi podrażnioną skórę, łagodzi zaczerwienienia. hamuje nadmiary rozrost naskórka i gruczołów łojowych, wspomaga leczenie zmian trądzikowych i łuszczycy. Poprawia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Bardzo dobrze tolerowany przez skórę
- Citric Acid (Kwas cytrynowy) - regulator pH. Wykazuje działanie złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę
- Decyl Glucoside (glukozyd decylowy) - naturalny detergent uzyskany z surowców naturalnych. Łagodny dla oczu. Jest dobrze tolerowany przez skórę, dlatego pozwala na tworzenie łagodnych kosmetyków myjących
- Inulin - sprawia, że włosy i skóra są gładkie i przyjemne w dotyku. Ma zdolność do zatrzymywania na skórze i włosach składników lipofilnych, olejków eterycznych i zapachowych użytych w produktach do mycia
- Sodium Sulfate (siarczan sodu) - składnik wiążący, podnoszący i regulujący lepkość substancji w roztworach wodnych. (Alergia: skala 1 na 5)
- Alcohol (alkohol) - konserwuje, zapobiega psuciu kosmetyków, rozpuszcza substancje nierozpuszczalne w wodzie. Pomaga składnikom aktywnym przenikać w głębsze warstwy skóry. Ma działanie dezynfekujące, przeciwzapalne. Substancja silnie drażniąca, Nie zalecana dla skóry dziecięcej, wrażliwej, atopowej, suchej czy naczynkowej. Może wysuszać i uszkadzać naskórek (Alergia: skala 4 na 5)
- Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy, fentylometanol) - pełni rolę rozpuszczalnika. Stosowany również jako składnik kompozycji zapachowej z uwagi na jaśminową woń. To również konserwant, a także pełni funkcję regulatora lepkości. Zalecana ilość w produkcie 0,2-0,8%. Jako substancja konserwująca, jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne. (Alergia: skala 2 na 5)
- Potassium Sorbate (sorbinian potasu) - łagodny konserwant, chroni kosmetyk przed pleśnią, hamuje rozwój drożdży i pleśni, wykazuje aktywność w produktach o pH 3-6, w pH >7 jego aktywność drastycznie maleje. Hamuje rozwój większości bakterii, oprócz bakterii kwasu mlekowego (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 2 na 5)
- Sodium Benzoate (benzoesan sodu) - konserwuje, chroni przed rozwojem drożdzy, pleśni, drobnoustrojów, bakterii masłowych i octowych. Reakcje alergiczne są niezwykle rzadkie, ale może podrażniać oczy. (Komedogenność: skala 1 na 5. Alergia: skala 1 na 5)
- Limonene (limonen) - substancja zapachowa lub składnik kompozycji zapachowej. Znajduje się na liście groźnych alergenów. Obecność tej substancji musi być uwzględniona w wykazie składników INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym lub 0,01% w produkcie spłukiwanym (Alergia: skala 5 na 5)
Świetny szampon, chociaż na tle Desert Essence wypada ciut mniej.. ale mniej co? Na pewno nie słabiej, bo jego działanie wydaje się bardziej oczyszczające niż Desert Essence. Nieco przeraża czystość włosów z uwagi na trzeszczenie podczas spłukiwania ale ostatecznie nic złego się nie dzieje. Włosy są sypkie, gładkie, przyjemne w dotyku nawet bez odżywki. Jedyny minus w porównaniu do szamponu z Desert Essence to wydajność. Z uwagi na rzadszą konsystencję aplikuje się go więcej. W ogólnej ocenie nie mam mu nic do zarzucenia. Minimalnie bardziej pokochałam szampon z Desert ale ten jest równie świetny i z przyjemnością ponownie bym wróciła. Jednak Avalon Organics ma całkiem ciekawy asortyment szamponów, który mnie ciekawi więc na tym jednym z pewnością nie poprzestanę.
Stawiasz latem na szampony kojące i odświeżające skórę głowy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz